کارگاه آموزش مجسمه سازی پارتین باستان

مجسمه-سازی-با-سنگ

 در زمانهای باستان با استفاده از سنگی بسیار سخت (مانند بازالت یا گرانیت) جهت تراشیدن سنگهایی نرمتر مانند مرمر، مرمریت (ماربل) و تراورتن استفاده میشده است. بعد از کشف فلزاتی چون آهن و آلیاژهای آهن و اختراع ابزارهایی چون چکشهای فلزی و قلم های آلیاژی گامی بزرگ در هنر سنگ تراشی و فرم دادن تکه های بی شکل سنگ به حجم ها و پیکره ها به وجود آمد.

مجسمه سازی با سنگ یا سنگ تراشی به دوران خیلی قبل بر میگردد و از دیواره های غارها آغاز شده است. مجسمه های ماقبل تاریخ معمولا اشکالی از انسانها بوده مانند مجسمه ونوس Venus of Willendorf یا مجسمه های بی سر فرهنگ سیکلادیک یونان باستان  the Cycladic cultures of ancient Greece

بعدها اشکال حیوانات، ترکیبی از انسان و حیوان و یا انتزاعی رواج یافت.

در زمانهای کهن قبل از کشف جریان الکتریسیته و اختراع ابزارهای برقی، تراش سنگ تنها توسط ضربه زدن با چکش بر قلم سنگ تراشی و یا ضربه زدن با تیشه های سنگ تراشی بر روی سطح سنگ صورت میگرفت. به عنوان مثال تمامی آثار هنرمندان معروفی چون میکل آنژ (مایکل آنجلو بناروتی) ، آنتونیو کانو وا ، لورنزو برنینی و غیره تماما توسط نیروی بازو و ابزار سنگ تراشی صورت میگرفت. بر خلاف ابزارهای تراش چوب که معمولا دارای شکل ها و اندازه های بسیار متنوع هستند، ابزارهای تراش سنگ بسیار محدودتر میباشند. به عنوان مثال طبق اسنادی که وجود دارد میکل آنژ بخش اعظمی از مجسمه ی معروف داوود را با قلم دو دندانه و چکش تراش داده است.

از زمان یونان باستان تاکنون سنگ مرمر Marble مرجع مجسمه سازان سنتی اروپایی بوده است. سنگ مرمر رنگهای مختلفی را دارا میباشد، از سفید تا صورتی و قرمز تا خاکستری و سیاه میباشد.

یکی از با دوام ترین و سخترین انواع سنگها ، سنگ های آذرین هستند که شامل انواع گرانیت، بازالت و دیوریت میباشد.

در مصر باستان از گرانیت به عنوان بهترین و ماندگارترین نوع سنگ جهت پیکره ها و حتی سازه های بزرگ معماری ( ستون ها و پایه ستون ها و حتی سقف ) استفاده میشده است.

آثار بسیار ماندگار و عجیبی از گرانیت در نهایت ظرافت و دقت در موزه قاهره موجود میباشد. به عنوان مثال ظرفها و کوزه های گرانیتی در نهایت نازکی و دقت بی نظیر ، شگفتی تمامی باستان شناسان و کارشناسان آثار هنری را بر انگیخته است. شاید نحوه ی ساخت و تکنیک به وجود آوردن این آثار تا ابد به صورت راز باقی بماند!!

مجسمه سازی با سنگ

آموزش مجسمه سازی با سنگ

 

مجسمه سازی با سنگ میتواند با طرح و نقشه ی قبلی که بر روی سطحی مانند کاغذ کشیده شده است، بر روی سنگ به صورت یک یکم اجرا شود و یا به صورت مستقیم ( Direct Carving ) بدون طرح و نقشه به صورت حسی انجام شود.

مجسمه سازی با سنگ پارتین باستان

مجسمه سازی با سنگ

مجسمه سازی با سنگ پارتین باستان

 

مجسمه سازی با سنگ

مجسمه سازی با سنگ پارتین باستان

 

 

میکلانژ Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni از هنرمندان رنسانس میباشد که ادعا میکرد مدلهایش به او الهام میشود و وظیفه ی او آزاد کردن انسانی میباشد که در درون سنگ پنهان شده است. در ادامه میتوانید چند اثر مهم از میکلانژ را ببینید.

 

 

 

Michelangelo

The Madonna of the Stairs (1490–92), Michelangelo's earliest known work in marble

 

Michelangelo

Pietà, St Peter's Basilica (1498–99)

 

مجسمه سازی با سنگ

The Statue of David, completed by Michelangelo in 1504, is one of the most renowned works of the Renaissance

.

Michelangelo di Lodovico

Moses for the tomb of Pope Julius II